Samochód zastępczy po kolizji na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Przez szereg lat użytkownicy samochodów walczą z ubezpieczycielami o refundację kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego na okres reperacji rozbitego auta. Do niedawna zakłady ubezpieczeniowe oddawały takie wydatki wyłącznie jednostkom, które używały auta do prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnimi czasy mnóstwo się jednakże zmieniło, bowiem kierowcy samochodów zyskali w konfliktach z zakładami ubezpieczeń żelazny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował uprzednią praktykę. Jak więc ktokolwiek uszkodzi wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z ów prawa, szczególnie iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowego od zawsze posiadały w tej sprawie po stronie pokrzywdzonych.
W tym momencie, gdy ich postawę zaaprobował Sąd Najwyższy, jaki w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat wypożyczenia pojazdu zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go używają, firmy ubezpieczeniowe mogą jedynie wykłócać się o stawkę.
Należy mieć świadomość, że w tym razie nie macie obowiązku uprzednio poinformować ubezpieczalnię czy też prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. Jeżeli jednak nie chcecie sami „szarpać się” z towarzystwem ubezpieczeniowym, możecie pozostawić to po stronie autowypożyczalni – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju kwestiach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przez wiele lat upierały się, że refundacja opłat pojazdu zastępczego z umowy ubezpieczeniowej OC sprawcy należy się co najwyżej osobom, które używały samochodu do prowadzenia przedsiębiorstwa. W teorii ci, co nie byli właścicielami jakiejś działaności, mogli ubiegać się o pokrycie kosztów na pojazd zastępczy w sytuacji, jeśli mieli problem z dostępem do łączności publicznej albo udowodnili, że samochód jest im niezbędny do wożenia chorych czy niepełnosprawnych.
Z interpretacją statutów ambarasy posiadały również sądy. Decydująco rozwikłała to decyzja SN z 17 listopada 2011 r., która głosi, że pokrycie kosztów poniesionych na wynajęcie pojazdu zastępczego przynależy również jednostkom, które używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma znaczenia, czy posiadają odpowiedni dostęp do komunikacji miejskiej. Jednak tu także są wyjątki – zakłady ubezpieczeniowe często nie chcą płacić za pojazd zastępczy, gdy poszkodowany ma drugi pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Pojazd zastępczy należy się na okres reperacji, innymi słowy od dnia zaistnienia szkody lub od chwili wstawienia samochodu do naprawy (pod warunkiem, Iż można było nim przedtem podróżować) aż do chwili jego odbioru. Inaczej wygląda to w sytuacji szkody całkowitej. Ubezpieczyciele twierdzą, że poszkodowany może korzystać z auta zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty odszkodowania.
Jednak orzeczenie SN z dnia 22 listopada 2013 r. stwierdza, że pokrycie kosztów wynajmu należy się nawet do momentu kupienia kolejnego auta. Nie można jednak przeciągać takiego czasu w nieskończoność – jeśli firma dowiedzie waszą opieszałość w ustalaniu formalności czy też warsztatowi usługa zajmie znacznie więcej czasu, niż wynika to z technologii naprawy, zadośćuczynienia za to nie dostaniecie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jeżeli będziecie szukać auta zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze: pojazd nie powinien być wyższej klasy niż wasz niesprawny pojazd – gdy podróżowaliście np. kompaktem, możecie nająć co najwyżej auto kompaktowe bądź mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie wypożyczycie auto, nie mogą przewyższać średnich cen w branży lokalnej.  Najbezpieczniej jest znaleźć tą firmę, jaka ma już doświadczenie z wypożyczaniem pojazdów zastępczych, organizowaniem wszystkich formalności i rachowaniem się prosto z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Najem auta na kilka bądź kilkanaście dni to znaczne obciążenie finansowe. Nie każdą osobę stać na tak potężne wydatki, zwłaszcza, iż niełatwo przewidzieć, w jakim czasie ubezpieczyciel zwróci pieniądze i czy cała sprawa nie skończy się przed sądem. W takowych kontekstach niektóre autowypożyczalnie proponują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem opłat od towarzystw ubezpieczeniowych, a wówczas klient nie płaci za samochód ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Kiedy wasze auto po szkodzie nie nadaje się do dalszego podróżowania, koszty holowania do warsztatu czy też innego wyznaczonego przez was miejsca pozostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Nie ma większych wątpliwości co do odpowiedzialności TU sprawcy, choć sporne rzeczy pojawiają się w razie kosztów takiej usługi.
Jednoznacznie z prawem pokrzywdzony jest zobowiązany do zmniejszania opłat. Ubezpieczalnie, powołując się na te zapisy, nieraz negują wartość rachunków za usługę holowania, jeśli stawki przewyższają standardową  cenę na regionalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że zakład ubezpieczeń zgodzi się na przewiezienie pojazdu na inny skraj kraju, jeśli tam nie zamieszkujecie, a posiadacie np. znajomego mechanika. By ustrzec się sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z towarzystwem (winowajcy lub waszym), zanim polecicie przetransportowanie uszkodzonego samochodu losowej jednostce holowniczej.
Dzięki temu unikniecie konfliktów o kwotę – to ważne, bo poniektóre pomoce drogowe mogą być stanowczo droższe niż konkurencja. Możliwe także, że ubezpieczalnia współpracuje z pomocą drogową, dzięki czemu holowanie odbędzie się bezgotówkowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Umowa OC sprawcy obejmuje nie wyłącznie cenę holowania i najmu pojazdu zastępczego, ale także wszelkie kolejne wydatki poniesione biorąc pod uwagę brak samochodu, np. wartość przewozu taksówką z mieszkania do blacharza, z miejsca stłuczki do domu itd., jak i koszty na zabezpieczenie auta przed dalszym niszczeniem, czy takie jak wynajęcie miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego rozbite auto przed zmianami atmosferycznymi.
Takie nadzwyczajne koszty ubezpieczyciel w większości wypadków refunduje, lecz tylko pod warunkiem, że na wszystko posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
Sąd Najwyższy potwierdził, iż poszkodowanym przysługuje refundacja kosztów wynajęcia pojazdu. Nie macie obowiązku udowadniać, iż wykorzystujecie go codziennie i macie trudności z dojazdem łącznością miejską do pracy.